Pitný režim


Něco málo o pitném režimu ...

Jak jsem již několikrát na stránkách uvedla, naše tělo tvoří ze 70% voda a tu je třeba neustále doplňovat. Voda nám totiž zajišťuje regulaci tělesné teploty, vylučování odpadních látek, fungování ledvin a trávení. Nedostatek tekutin způsobuje dehydrataci organismu, díky které pak můžete trpět napřiklad bolestí hlavy. Dlouhodobější nedostatečný pitný režim pak způsobuje stálou fyzickou i psychickou únavu, pocity slabosti či nevolnosti a také vznik ledvinových kamenů. Není rozhodně dobré přes den s pitím otálet a dohánět vše večer. Právě naopak ... větší část tekutin by měl organismus přijmout v dopoledních hodinách. Jednak proto, že se přes noc tělo lehce dehydratuje, a jednak proto, že se v dopoledním čase za pomoci tekutin čistí. Sklenice vody ráno nalačno nastartuje čistící proces. Nejvhodnějším nápojem je pramenitá voda, případně minerálka s nizkým obsahem minerálů. Minerálky často střídejte, nezůstávejte u jednoho druhu a hlavně to s nimi nepřeháňejte. Nebraňte se vodě z vodovodu, voda z vodovodního řádu v České republice je v Evropě jednou z nejvíce sledovaných, není čeho se obávat. Snažte se pít pravidelně a především dříve než se dostaví pocit žízně. To už je totiž pozdě! Při běžném dni spotřebuje organismus přibližně 2 - 3 litry vody. Záleží samozřejmě také na tom, jak moc se potíte, co sníte, kolik tekutiny přijmete v jídle - v ovoci, polévkách apod. I po ovoci je dobré se trochu napít. Zvýšit pitný režim je potřeba, pokud pracujeme v horkém prostředí či sportujeme. Tip na ranní sklenici vody: Přidejte lžíci citronové šťávy nebo jablečného octa. Proces čištění se zrychlí.



Pitný režim při sportu

Sportem tělo vyloučí hodně tekutin (zhruba 1 litr za hodinu) ve formě potu, který má za úkol naše tělo ochladit. Další ztráty má na svědomí prohloubené dýchání, kdy dochází k většímu odpařování - vydechování par. Pokud tělu vodu nedodáme, zahustí se všechny tekutiny v našem těle, především krev, a srdce má pak příliš mnoho práce a ... náš výkon se snižuje. Doporučuji pít v průběhu hodinového cvičení či jiné sportovní aktivity zhruba 3 - 4x po troškách, dohromady přibližně tak 0,5 - 0,8 l litru, a pak pořádně po skončení aktivity. Před a při cvičení postačí 0,2 l mírně sladkého nápoje, po cvičení doplní cukry například neředěný džus.

Čím zpestřit pitný režim?

Pitný režim můžeme doplnit kupříkladu ředěnými džusy či různými druhy bylinných či ovocných čajů. Pozor však na čaj černý, který má tu stejnou schopnost jako káva, a to dehydratovat. Pokud chcete pít větší množství černého čaje, pak jen ve slabší formě. Pro zařazení do pitného režimu se výborně hodí čaj zelený, který působí jako antioxidant, ovšem dopřávat si ho, co hrdlo ráčí, se moc nedoporučuje, a to ze stejného důvodu jako u čaje černého. Nicméně udělá tělu velkou službu. Čaje bylinné střídejte, neboť i bylinky ve větším množství či dlouhodoém užívání mohou způsobit nemilé potíže. Řiďte se zkrátka starou známou radou "Všeho s mírou".

Džusy 1 díl 100% džusu a 1 díl vody nebo ještě lépe 1díl džusu a 2 díly vody nebo nejlépe 1 díl džusu a 3 díly vody. 

Zelený čaj výborný antioxidant. Čerstvě utržené lístky se prudce suší a tím jsou zachovány všechny jeho prospěšné látky. Obsahuje vitaminy, antioxidanty a třísloviny. Tím zahání únavu a podporuje obranyschopnost organismu. Je vhodný i při redukčních dietách, neboť napomáhá spalování tuků. Kromě toho snižuje množství "zlého" cholesterolu v krvi. Málokdo ví, jak připravit lahodný zelený čaj. Pozor! Zelený čaj se nezalévá vroucí vodou! Vodu necháme chvilku odstát, aby získala teplotu zhruba 60 - 80 °C, což trvá tak 3 minuty a louhujeme jen krátce, 2 -3 minuty. Čaj pak nemá trpkou chuť, která často odradí. Porci čaje lze přelít i několikrát, klidně 2x až 3x. Dle mého názoru je nejlepší druhák :-) Tip po jídle: místo kávy vypijte šálek zeleného čaje. Zlepší se Vám trávení a nedostaví se ten známý pocit po spořádání jídla: "Plné břicho, v hlavě ticho" :-) Úžasný požitek Vám poskytne zelený čaj s jasmínem.

Roibos vitaminy a minerály nabitý čaj. Řadí se v podstatě mezi byliny. Obsahuje například měď, železo, draslík, vápník nebo hořčík a minimum kofeinu. Má pozitivní vliv na onemocnění srdce a cév, na vysoký krevní tlak, zvýšenou hladinou cukru v krvi nebo žaludeční potíže. Působí proti alergickým reakcím, zmenšuje ekzémy a podráždění kůže, pomáhá při neurózách, stresu, úzkosti, podráždění, nespavosti nebo bolestech hlavy. Dobře roibos působí i proti zácpě. Roibos můžete potkat jako tzv. "červený čaj" nebo nefermentovaný zelený roibos. Dá se pít neslazený, chutná s mlékem nebo s medem a citronem. V obchodech je k dostání v různých mixovaných podobách. Velmi lahodnou chuť má roibos zvaný "orange - spice" smíchaný s pomerančovou kůrou. Tip na odpoledne či večer: uvařte konvici čaje a po celé odpoledne či večer pomalu upíjejte. Bezvadně se zavodníte, zklidníte a doplníte tělu minerály.