Sauna ... děsné vedro nebo těžký relax?
Do našeho života velmi snadno vniká stres, shon, nemoci a starosti. Hůře už se do našeho života propracovává odpočinek, relaxace a čas na sebe, své blízké a záliby. Přináším Vám návrh, jak si určitě odpočinout, nabrat síly do dalších dní a nenechat se zdolat stresem.
Proč do sauny?
Je to malý útulný pokojíček s kamny, obložený dřevem, místo, kde je teplo a klid, kde jsme oproštěni od všeho, co se děje venku za dveřmi, a kde můžeme volně dýchat a nemyslet vůbec na nic nebo jen na to, na co chceme ... Ohřátí těla je totiž velmi příjemné a relaxující, stresovaný mozek a podrážděné nervy se zklidní, zmenší se úzkost i agresivita, zmírní se bolesti kloubů, unavené svaly se uvolní, zrovna tak hladké svalstvo dýchacích cest, dech se prohloubí, tělo se začne silně okysličovávat, rozšíří se kožní póry, cévy, zlepší se i dýchání kůže, která se následně zjemní a stane se vláčnější a svěží, prokrví se končetiny a konečně pocením se z těla vyloučí velké množství odpadních látek ...
Z dlouhodobého hlediska, saunujeme-li se přibližně jedenkrát týdně, dochází ke zlepšení krevního oběhu a látkové výměny, srdce pracuje klidněji. Dýchací cesty se díky střídání horkého a studeného vzduchu přizpůsobují tepelným výkyvům, zlepšuje se jejich výživa a přívod obranných látek, rychleji se odstraňuje hlen s nabalenými mikroby, jsme pak odolnější vůči infekcím. Zlepšují se termoregulační mechanismy. U mužů s funkční sexuální poruchou bylo pravidelným saunováním dosaženo výrazného zlepšení, u žen s bolestivou menstruací krátkým prohřátím v tomto období zase výrazné úlevy. Jedině přímý vliv na hubnutí sauna bohužel nemá. Jedná se sice okamžitý úbytek na váze, ale pouze vody. Saunováním vypotíme za půl hodiny zhruba 0,5 kg vody, kterou vzápětí zase doplníme. Tato voda ovšem ubývá i z tukových tkání, zbaví tělo otoků a s jejím novým přídělem pak organismus lépe hospodaří. A hlavně ... zklidnění, které sauna přináší, nemá za následek to, že tělo pak žádá velký přísun energie, tak jako při vyčerpání. Pamatujte: lépe zhubne tělo, které je zrelaxované, a k tomu nám může dopomoci právě saunování.
Jak to chodí v sauně?
- Nejprve se důkladně umyjeme mýdlem a osušíme se.
- Saunujeme se nejlépe nazí, protože pot a nečistoty jinak zůstanou v prádle a pocením vyloučené odpadní látky mohou způsobit alergickou reakci. Každý oděv, který kryje kůži, ovlivňuje termoregulaci organismu, a tím zhoršuje jeho prohřátí a ochlazování. Nahota člověka svým způsobem chrání.
- Sedneme si nebo lehneme na ručník, dalším ručníkem můžeme přikrýt intimní místa. Sedíme-li, snažíme se mít nohy na lavici.
- Teplota v sauně se může poměrně lišit, v některých saunách se udržuje teplota kolem 80 °C, v některých dokonce 100 - 120 °C, ale najdeme i sauny se 130 - 140 °C. Nižší teplota bývá na spodních lavicích, u stropu je teplota nejvyšší a může být klidně o 25 °C vyšší než dole. Tip pro začátečníky: Sedněte si pro začátek na dolní lavici, nebude to pro Vás takový nápor a teplu lépe přivyknete.
- Doba saunování je obvykle 8 - 15 minut (pro děti od 3 let 3 - 8 minut), ale není nikde psáno, že musíte závodit s časem. Zůstaňte v sauně tak dlouho, dokud je to pro Vás příjemné a snesitelné, časem určitě svůj pobyt v sauně prodloužíte.
- Při saunování můžeme používat různé houby či kartáče určené k prokrvení kůže a k odstranění té staré. Tip pro zapomněnky: Stačí i obyčejné otírání pokožky dlaněmi a třeba cílená automasáž.
- Následuje ochlazení, a to buď pod studenou sprchou nebo v bazénku, do kterého raději neskákejte, jen zvolna vstupujte. I tady platí, že nic se nemá přehánět, protože příliš dlouhým ochlazováním si můžete přivodit bolest hlavy či zánět močového měchýře. Poté můžete ještě chvíli zůstat na chladném vzduchu a při pocitu úplného chladu se vrátit do sauny. Tip pro začátečníky: Ochlazujte se postupně, nejprve opláchněte studenou vodou obličej, pak přes nohy a přes ruce pomalu postupujte k ochlazení celého těla. Jestliže Vaše fáze ohřívání nebyla dlouhá, postačí, když pouze opláchnete obličej, přidat můžete i ruce a nohy, a zbytek těla necháte dochladnout na vzduchu.
- Ohřátí a ochlazení se doporučuje opakovat 3x, nové trendy dávají možnost až 5 opakováním. Záleží samozřejmě na Vaší způsobilosti a opět platí: dokud je Vám to příjemné.
- Mezi jednotlivými cykly prohřívání a ochlazování se nepije, aby došlo k lepšímu pročištění organismu, ale .....
- Po posledním ochlazení se osprchujte vlažnou vodou bez mýdla, aby se nepodráždila pokožka, a nechte ještě proces saunování zhruba 30 minut doznít v odpočívárně. Cestou domů byste se rozhodně už potit neměli.
Co dál?
Po saunování je potřeba doplnit vypocené tekutiny, minerály a vitaminy. Pijeme proto minerální vody, ředěné džusy, mošty, přírodní ovocné šťávy, bylinné čaje, možná i pivo či malé množství vína není od věci... a jíme lehká jídla. Pitný režim hlavně zvyšte již před návštěvou sauny. Je-li to reálné, po příchodu ze sauny si zdřímněte. Celý proces saunování opakujte jednou za týden či do 14 dnů. Tip proti nespavosti: Jděte do sauny v podvečer, aby mohl následovat spánek. Trpíte-li nespavostí, saunování Vám od ní rozhodně pomůže. Věřte, že budete spát opravdu spravedlivě.
Kdy sauna ANO a kdy NE?
Saunování NE nalačno a NE po vydatném jídle. Organismus je jídlem příliš zatížený a nemůže se věnovat očistě. Pocity jsou stejné jako bychom s plným žaludkem běhali 1500 m.
Saunování ANO zhruba 2 hodiny po jídle, pokud možno lehkém.
Saunování NE po požití alkoholických nápojů. Organismus se pod vlivem alkoholu chová jinak a může např. dojít ke kolapsu.
Saunování NE v akutní fázi nemoci, třeba chřipky. Organismus je chřipkou již dost zatížený, saunování jej ještě víc vyčerpá. Choroba propuká rychleji. Tak ano či ne? Když už ano, asi raději v nižších teplotách a tam, kde není riziko, že nakazíme někoho dalšího.
Saunování ANO naopak po odeznění nemoci, neboť sauna pomůže vyloučit její poslední dozvuky.
Saunování ANO by měl říct především lékař, pokud se s nějakou nemocí již léčíte. Určitě se s ním poraďte. Dnes již saunování nebrání průběhu řady chronických onemocnění, spíš může přispět k jejich zlepšení.
Saunování NE pro děti, které ještě nemají dovyvinutý termoregulační systém. Toto nastává zhruba v období 3 let věku. Krátké prohřátí však snesou i mimina.
Saunování NE těsně po tréninku, tep se musí nejprve zklidnit.
Co takhle infrasauna?
Saunování v infrasauně je docela odlišné od klasické finské sauny. Je lepší pro citlivější jedince, malé děti, alergiky, kardiaky a většinu lidí, pro které je finská sauna nevhodná. Může pomoci při chřipce a nachlazení, celulitidě, odbourování kalorií, při revmatických obtíží a řadě dalších zdravotních problémů. Je vhodná jak pro sportovce, tak nesportovce.
Infrasauna je malá dřevěná kabinka se speciálními zářiči, která je během několika málo minut vyhřátá a k dispozici. Teplota se pohybuje kolem 50°C a saunování probíhá opět nejlépe bez plavek po dobu 20 - 30 minut. K ochlazení stačí jen vlažná voda, prudké ochlazení jako u klasické sauny se nedoporučuje. Infračervené světlo v sauně prohřívá velmi intenzivně a proniká hluboko do tkání, takže není nutné proces prohřátí a ochlazení již opakovat. Pocení je tím pádem také intenzivnější, takže se doporučuje tekutiny doplňovat i v průběhu procedury.
Infrasauna má nesporně mnoho výhod, ovšem jde-li nám o správný relax, dostaneme jej spíše v sauně finské. Už jenom proto, že v infrasauně strávíme pouze půl hodiny, kdežto v sauně klasické minimálně 90 minut.
Přeji Vám příjemné saunování. Pevně věřím, že sauna najde ve Vašem životě své místo a stane se pro Vás nezbytným rituálem, přinášejícím Vám pocit úlevy, odolnosti a tolik důležitého odpočinku.